آیا «بدون تاریخ بدون امضا» رکوردشکن می‌شود؟!

آیا «بدون تاریخ بدون امضا» رکوردشکن می‌شود؟!


روخانمامه شهروند: در شرایطی که پردهی ایران این روزها در تب و تاب و جنجال‌های داوری‌های جشنواره فیلم فجر و اعتراضات و انتقادات فیلم‌ها و فیلمسازان ناکام مانده و حتی جایزه‌برده به حواشی سرسام‌آوری دچار آمده است، موفقیت پیش‌بینی‌ناپذیر فیلم بدون تاریخ بدون امضا در نخستین روزهای اکرانش پردهی ایران را شگفت‌زده کرده است.

 

 آیا بدون تاریخ بدون امضا رکوردشکن می شود؟!

بدون تاریخ بدون امضا که با آن داستان اجتماعی و فضای تلخش به نظر می‌رسید که دوره نمایشی آرام با موفقیتی نسبی را به تجربه خواهد نشست، اما از همان نخستین دقایق آغاز اکران، طوفانی آغاز کرد و رکوردهایی را به ثبت رساند که پیش از این منحصر به آثار سطحی کمیک بود که همین هم موفقیت این فیلم را بیشتر جلوه می‌دهد. فیلم پردهیی بدون تاریخ بدون امضا که به واسطه حضورهای بین‌المللی و جوایزی که از فستیوال‌های بین‌المللی گرفته از آن به‌عنوان پرافتخارترین فیلم ایرانی ‌سال ٩٦ نیز نام برده می‌شود، از همان نخستین دقایق اکران با استقبال کم‌نظیر مخاطبان مواجه شد.

 

این فیلم که از ساعت ١٢ بامداد چهارشنبه بیست‌‌وپنج بهمن‌ماه اکران شد، در دو ساعت به ٢٠ سانس فوق‌العاده در پردههای نمایش‌‌دهنده رسید. همچنین برای نخستین‌بار در تاریخ اکران پردیس کورش، این فیلم در مراسم اکران آقامی توانست در مدت زمان ٤٠ دقیقه در ٩ سانس فوق‌العاده اکران شود و مخاطبان تا پاسی از شب در کنار عوامل بدون تاریخ بدون امضا به تماشای این فیلم نشستند.

در حقیقت در نخستین اکران آقامى فیلم بدون تاریخ بدون امضا که از ساعت ٠٠: ١٠ بامداد آغاز شد و به علت استقبال بى‌نظیر مخاطب با طول زمانى ٤٠ دقیقه یعنى تا ساعت ٠٠: ٥٠ در ٩سانس تمدید شد - که یک رکورد تازه در پردهى ایران محسوب می‌شود که به نام پردیس کورش ثبت خواهد شد- این فیلم از دقایق اولیه اکرانش رکوردشکنی‌هایش را کلید زد که با توجه به فضا و جو فوق العاده‌ای که پیرامون این ساخته تحسین‌شده وحید جلیلوند به وجود آمده، انتظار می‌رود این رکوردشکنی‌ها ادامه پیدا کند.

بدون تاریخ بدون امضا

 

وحید جلیلوند فیلم بدون تاریخ بدون امضا را به نویسندگی علی زرنگار و وحید جلیلوند و تهیه‌کنندگی احسان علیخانی و علی جلیلوند در ‌سال ۱۳۹۵ جلوی دوربین برد. این فیلم که در همان نخستین نمایشش در جشنواره ملی فیلم فجر مورد توجه آقام و منتقدان قرار گرفت، داستانی تکان‌دهنده دارد درباره یک پزشک شاغل در پزشکی قانونی که وقتی با جسدی در سر کارش مواجه می‌شود به تردید دچار می‌شود که آیا او در مرگ این نوجوان نقشی داشته یا نه؟

 

 آیا بدون تاریخ بدون امضا رکوردشکن می شود؟!

در فیلم بدون تاریخ بدون امضا سعید داخ، نوید محمدزاده، هدیه تهرانی، علیرضا استادی، امیر آقایی، زکیه بهبهانی و ماهان نصیری ندا ایفای نقش کرده‌اند.

 

اکران آقامی

 

بدون تاریخ بدون امضا که ‌سال گذشته در چند نوبت تا پای اکران رفت، اما بنا به صلاحدید ساخانمدگان، نمایش آن به زمانی مناسب موکول شد، مدت‌ها بود که قرار بود از تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ در پردههای ایران اکران شود. این فیلم که با موفقیت در فستیوال‌های درجه یک پردهیی کنجکاوی فراوانی را میان تماشاگران به وجود آورده بود، از همان نخستین اکران آقامی مورد استقبال پرشور پردهدوستان قرار گرفت؛ به نحوی که همان‌گونه که گفته شد نخستین اکران آقامی آن‌که با حضور عوامل فیلم برگزار ‌شد، با ۹ سانس‌ فوق‌العاده روبه‌رو شد.

 

در اکران آقامی این فیلم در بامداد روز چهارشنبه ٢٤ بهمن نوید محمدزاده، زکیه بهبهانى، سعید داخ، وحید منافى، علی جلیلوند و وحید جلیلوند با مخاطبان‌شان دیدار کردند. نوید محمدزاده ضمن خوشامدگویى به مخاطبان فیلم گفت: بسیار خوشحالم چون در فیلمى بازی کرده‌ام که بعد از تماشاى آن می‌توانم با افتخار در چشم شما نگاه کنم. او به حرف‌هایش این را علاوه کرد: خدا را شکر فیلمسازان شریفى مثل برادران جلیلوند در پردهى ما کار مى‌کنند که با شرافت براى آقام فیلم می‌ساخانمد.

 

من همیشه دنبال این بوده‌ام که انتخاب کنم و خدا را شکر که انتخاب می‌شوم براى پردهیى که براى آقام است نه علیه آقام. محمدزاده که با گریم جدیدى در اکران آقامى کورش حاضر شده بود با شوخى حرف‌هایش را این طور ادامه داد: وقتى مو و ریشم را زدم، تازه فهمیدم آقاى ‌هاشم‌پور چقدر جذاب است و ما نیستیم. این حرف او تشویق جمعیت را به همراه داشت. وحید جلیلوند نیز ضمن تشکر از استقبال آقام گفت: فیلم ما خیلی پیام پیچیده‌ای ندارد. ما در یک فیلم ساده با یک درام ساده سعی کرده‌ایم پیغامى را به مخاطب منتقل کنیم که امیدوارم این پیغام به خوبى و بدون لکنت به شما منتقل شود.

 

پرافتخارترین

 

بدون تاریخ بدون امضا در یک‌سال گذشته با حضور در بیست‌ویکمین جشنواره فیلم بوسان، بیست‌وپنجمین فستیوال فیلم ‌هامبورگ، سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونکوور، بیست‌وهشتمین جشنواره فیلم لوبیانا اسلوونیا، چهل‌ویکمین جشنواره فیلم سائو پائولو، هجدهمین فستیوال فیلم‌های آسیایی سن دیگو آمریکا، بیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم سنگاپور، چهل‌وهشتمین جشنواره فیلم گواهند، چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم دوبی، بیست‌وهشتمین جشنواره فیلم پالم اسپرینگ آمریکا و چهل‌وهفتمین جشنواره فیلم روتردام هلند و البته دریافت جوایزی چون سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر آقا نقش مکمل برای نوید محمدزاده و سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری برای سید علیرضا علویان از سی‌وپنجمین جشنواره فجر، جایزه بهترین کارگردانی برای وحید جلیلوند و جایزه بهترین بازیگری بخش افق‌ها برای نوید محمدزاده از هفتادوچهارمین جشنواره فیلم ونیز، جایزه هوگو طلایی کارگردانی از پنجاه‌وسومین جشنواره فیلم شیکاگو، جایزه سیلور الکساندر و جایزه منتقدان از پنجاه‌وهشتمین جشنواره فیلم تسالونیکی یونان، جایزه بهترین بازیگر برای نوید محمدزاده و جایزه منتقدان از نوزدهمین جشنواره فیلم براتیسلاوا، جایزه بهترین فیلمنامه از نوزدهمین جشنواره فیلم استکهلم، جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم شید، جایزه بهترین بازیگری برای نوید محمدزاده و جایزه ویژه هیأت داوران از سومین دوره فستیوال فیلم سینه ایران و نیز جایزه ویژه هیأت داوران برای بهترین بازیگر آقا از یازدهمین آکادمی فیلم آسیا پاسفیک؛ پرحضورترین و پرافتخارترین فیلم پردهی ایران در ‌سال ٩٦ در مجامع بین‌المللی لقب گرفته است.

 

 آیا بدون تاریخ بدون امضا رکوردشکن می شود؟!

تکرار اعتراض

 

با توجه به شرایطی که برای اکران این فیلم در‌ سال گذشته پیش آمد و علاوه بر تعویق‌های مداوم در اکران عمومی بدون تاریخ بدون امضا، رسانه‌هایی خاص نیز این فیلم را به سیاه‌نمایی برای جلب توجه فستیوال‌های غربی متهم کردند. به نظر می‌رسد موج حضور آقامی برای استقبال از این فیلم ریشه در نوعی رفتار مدنی از سوی آقام برای اعتراض به رانت‌های موجود در فضای پرده و نیز حمایت‌های بی‌حساب و کتاب سازمان‌های فرهنگی این دیار از یک‌سری پردهگر خاص داشته باشد.

 

این اتفاق در چند وقت اخیر چندبار دیگر هم رخ داده و موجب شده تا فیلم‌های اجتماعی پردهی ایران در آن برهه‌های زمانی از دیگر رقبای حمایت‌شده‌شان پیشی بگیرند. فراموش نکرده‌ایم حمایت بی‌نظیر پردهدوستان از فیلم جدایی نادر از سیمین را در نوروز ٩٠ که در رقابت با فیلم اخراجی‌ها ٣ فروشی میلیاردی را برای آن فیلم رقم زد؛ یا همین دو‌سال پیش که ابد و یک روز را در رقابت با فیلم بادیگارد به فروشی ده و اندی میلیاردی رساند.

 

پردهی پرفروش اجتماعی

 

 آیا بدون تاریخ بدون امضا رکوردشکن می شود؟!

با این‌که گفته می‌شود و البته ادعایی صحیح نیز هست که در این مرز و بوم برای رکوردشکنی فقط و فقط می‌توان روی پردهی کمدی شرط بست، اما در این بین نباید کتمان کرد که پردهی اجتماعی نیز در جدول پرفروش‌های تاریخ پردهی ایران موقعیتی غبطه‌برانگیز دارد. در این فهرست «فروشنده» اصغر فرهادی با فروش نزدیک به شانزده‌میلیارد تومان در رتبه چهارم پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ پردهی ایران ایستاده و «ابد و یک روز» سعید روستایی و «بارکد» مصطفی کیایی نیز با فروشی در حدود دوازده‌میلیارد جزو ده - دوازده فیلم پرفروش این پرده هستند.

 

ساعت ٥ عصر، بادیگارد و لانتوری نیز در این فهرست جایگاهی آبرومند دارند. با این‌حساب، می‌توان گفت که بدون تاریخ بدون امضا با آغاز رویایی اکران، امید خوبی برای تکرار موفقیت آن فیلم‌ها و رسیدن به جایگاهی بالا در جدول فروش پردهی ایران دارد. به ادعای دفتر پخش‌کننده این فیلم، بدون تاریخ بدون امضا قطعا در سومین روز اکرانش رقم فروش یک‌میلیارد تومان را پشت سر خواهد گذاشت و اگر این اتفاق رخ دهد، هیچ بعید نیست این فیلم با ادامه این راه به سرعت خود را به جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های پردهی ایران برساند که برای فیلمی با این درونمایه و سر و شکل منتقدانه دستاورد بزرگی خواهد بود.