با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شوید

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شوید


وب وب روزیاتو - علی زمانی: هفتاد و یکمین دوره جشنواره پردهیی کن فرانسه از ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری با نمایش جدید ترین ساخته اصغر فرهادی، کارگردان اسکاری پردهی ایران یعنی همه می دانند که با بازی پنله لوپه کروز و خاویر باردم همراه شده است آغاز شد و تا ۱۰ روز ادامه خواهد داشت. اصغر فرهادی برای شکار نخل طلای ۲۰۱۸ بایستی با ۲۰ فیلم از کارگردانان معروف پردهی جهان رقابت کند. در گزارش امروز سرویس هنری روزیاتو شما را با ۵ تن از اعضای هیات داوران کن ۲۰۱۸ آشنا میکنیم. با ما در گزارش پردهیی امروز همراه باشید.

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

کن ۲۰۱۸ در سلطه بانوان

بانوان پرده گر جهان، امسال در جشنواره هفتاد و یکم، حضور فعالی دارند و این حضور، در هیات داوران که مهم ترین رکن جشنواره بوده و فهرست برندگان را اعلام می کند، چشمگیر است. در هیات داوران بخش اصلی هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن که روز چهارشنبه ۱۸ آوریل معرفی شد،‌ نام پنج خانم و چهار آقا از هفت ملیت گوناگون مشاهده می‌ شود. انتخاب این افراد به عنوان هیات داوران جشنواره هفتاد و یکم، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان به خصوص در رسانه های تخصصی هنر هفتم داشت.

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

معرفی اعضای هیات داوران جشنواره پردهیی کن فرانسه در وب رسمی مراسم مشاهده کنید

در حالیکه برای بخش اصلی هفتاد و یکمین دوره این جشنواره تنها سه فیلم از کارگردان خانم انتخاب شده است، اکثریت هیات داوران بخش رقابتی این دوره از جشنواره را خانمان تشکیل می دهند. کیت بلانشت، بازیگر هالیوود و برنده جایزه اسکار، ریاست جشنواره فیلم کن را برعهده دارد. بازیگر۴۸ ساله استرالیایی پیش‌تر در بهمن ۹۶ به‌عنوان رئیس بخش رقابتی این رویداد معرفی شده بود. وی دوازدهمین خانمی است که در تاریخ برگزاری این رویداد مهم پردهیی ریاست این بخش را به عهده دارد. چهار خانم دیگر که امسال بر صندلی هیأت داوران جشنواره کن فیلم کن ۲۰۱۸ می‌نشینند،‌ عبارتند از

 • کریستین استوارت،‌ بازیگر جوان آمریکایی مجموعه فیلمهای گرگ و میش
 • آوا دوورنای نویسنده، کارگردان و تهییه کننده آمریکایی
 • خدجا نین خواننده اهل جمهوری بوروندی در مرکز آفریقا،
 • لئا سِدو بازیگر فرانسوی و برنده نخل طلا برای فیلم خانمدگی اَدِل در سال ۲۰۱۳ میلادی.

در بین سایر اعضای هیات داوران جشنواره کن امسال نام «آندری زویاگینتسف» کارگردان مطرح روسی نیز دیده می شود.

کیت بلانشت

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

یکی از سرشناس ترین نام های جشنواره کن امسال، بی شک کیت بلانشت، بازیگر استرالیایی و سوپراستار هالیوود است. او تاکنون هفت‌ بار نامزد کسب اسکار شده که یک‌ بار در سال ۲۰۱۳ با بازی در فیلم «یاسمن غمگین» از «وودی آلن» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی شد و بار دیگر نیز در سال ۱۹۹۰ برای نقش‌آفرینی در فیلم «هوانورد» جایزه بهترین بازیگر مکمل را به دست آورد. این هموطن معروف نیکول کیدمن، بر خلاف او که به تازگی به اینستاگرام پیوسته است، هیچ فعالیتی در شبکه های اجتماعی ندارد.


چانگ چن

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

این بازیگر چینی اولین بار در فیلم «یک روز تابستان درخشان» آخرین ساخته «ادوارد یانگ» بازی کرد اما با نقش‌آفرینی در فیلم معروف «ببر خیزان اژدهای پنهان» ساخته «آنگ لی» در سال ۲۰۰۰ به شهرت رسید. از دیگر فیلم‌های او می‌توان به «شاد در کنار هم» (۱۹۹۷)، «۰۲۴۶» (۲۰۰۴) و «استاد بزرگ» (۲۰۱۳) ساخته‌های «وونگ کاروای»، «سه دوران» (۲۰۰۵) و «آدمکش» (۲۰۱۵) به کارگردانی «هو شیائو-شین»، «صخره قرمز» (۲۰۰۶) به کارگردانی «جان وو» و «شام آخر» (۲۰۱۲) از «لیو چان» اشاره کرد.


آوا دوورنای

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

از دیگر اعضای اصلی هیات داوران جشنواره کن ۲۰۱۸ فرانسه، آوا دورنای است که نامزد جایزه اسکار و گلدن گلوب و برنده جوایز بفتا و امی، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی است که بیشتر برای ساخت فیلم تاریخی «سلما» در سال ۲۰۱۴ و مستند «سیزدهمین» (۲۰۱۶) و همچنین اقتباس پردهیی از رمان «چروکی در زمان» محصول دیخانمی شناخته شده است.


روبرت گدیگیان

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

این فیلمساز و فعال فرانسوی در فیلم‌هایش بیبشتر به زادگاهش شهر مارسی می‌پردازد. وی با آغاز کارگردانی در دهه ۱۹۸۰ میلادی با تحسین منتقدین روبه رو شد و با فیلم «موریس و جنت» در سال ۱۹۹۷ موفق به کسب جایزه لوئی دلوک فرانسه شد.


خدجا نین

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

تنها عضو سیه چرده هیات داوران امسال، خدجا نین است. این اکتر اهل کشور برونئی پیش از مهاجرت از آفریقا به اروپا و در سنین جوانی به تحصیل در رشته موسیقی پرداخت و آلبوم‌های او آمیزه‌ای از موزیک پاپ غربی، آفریقایی با ریتم‌های آفریقایی-کوبایی است. وی با قطع موسیقی «از من به تو» که در واقع ادای احترامی به «نلسون ماندالا» بود و کلیپ ویدئوی این اهنگ به کارگردانی «ژان مورو» به شهرت رسید.


لئا سدو

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

این بازیگر فرانسوی اولین بار در فیلم «شخص زیبا» ساخته سال ۲۰۰۸ «کریستوف اونوره» درخشید و در سال ۲۰۱۳ با فیلم برنده نخل طلای «آبی گرمترین رنگ است» ساخته «عبدالطیف کشیش» موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن شد. «لئا سیدو» در هر دو جریان پردهی هنری و تجاری حضور موفقی داشته و از دیگر فیلم‌های می‌توان به «شبح» از مجموعه «جیمز باند» به کارگردانی «سم مندس»، «خرچنگ» ساخته «یورگن لانتیموس» و «اینجا ته دنیاست» از «زاویه دولان» اشاره کرد.


کریستین استوارت

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

«کریستین استوارت» از سنین کودکی بازی در نقش‌های پردهی را آغاز کرد اما حضور او در مجموعه فیلم‌های «گرگ‌و میش» (۲۰۱۲-۲۰۰۸) با شهرت او همراه شد. وی یکی دیگر از چهره های سرشناش کن امسال به شمار می رود.

اعضای هیات داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸

 • کیت بلانشت،‌ رییس هیات داوران (بازیگر استرالیایی)
 • چانگ چن، بازیگر اهل چین
 • آوا دوورنای، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی
 • روبرت گدیگیان، کارگردان، تهیه‌کننده و هنرپیشه فرانسه
 • خدجا نین، خواننده، آهنگساز و ترانه سرای اهل جمهوری بوروندی
 • لئا سِدو، بازیگر فرانسوی
 • کریستین استوارت،‌ بازیگر آمریکایی «دنیس ویلنوو»، بازیگر و نویسنده کانادایی
 • آندری زویاگینتسف، کارگردان روسی

با اعضای هیات داوران «جشنواره کن ۲۰۱۸» آشنا شویم

پشت صحنه فعالیت های جشنواره کن ۲۰۱۸ فرانسه را در اینستاگرام این رویداد پردهیی دنبال کنید

فیلم «سه رخ» ساخته جعفر پناهی در بخش مسابقه و فیلم سوئدی «مرز» ساخته علی عباسی نیز در بخش نوعی نگاه این جشنواره به نمایش در می‌آید.