خوش شانس‌ها و بدشانس‌های اسکار ۲۰۱۸

خوش شانس‌ها و بدشانس‌های اسکار ۲۰۱۸


روخانمامه اسمان ابی: اعلام نامزدهای نهایی جایزه اسکار مهم‌ترین نیوز پردهیی دنیا طی هفته های گذشته بوده است. مانند سال‌های قبل و در فاصله چند هفته مانده به برگزاری مراسم اصلی، نامزدهای نهایی بخش‌های مختلف اسکار اعلام شدند که با شگفتی‌ها و حاشیه‌های فراوانی نیز همراه بود.

اسکار که در پرونده سال‌های اخیرش دوره‌هایی را به یاد می‌آورد که به سیاه‌پوستان جایزه‌ای داده نشده، در نودمین دوره تمام تلاش خود را به‌کار گرفته تا در زمینه سیاه‌پوستان و خانمان انواع‌واقسام رکوردشکنی‌ها و توجه‌ها را به خرج دهد. از سوی دیگر رأی‌دهندگان آکادمی در آرای‌شان واکنش‌هایی هم به رسوایی سال 2017 در هالیوود داشته‌اند، اما هرچه که هست چهارم مارس 2018 (13 اسفند 1396) شاهد یکی از ویژه‌ترین مراسم‌های اسکار در سال‌های اخیر خواهیم بود که می‌تواند همراه با رکوردشکنی‌هایی نیز باشد.  مراسم اعطای جوایز سالانه آمریکا که توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار صنعت پردهی جهان اهدا می‌شود، امسال نیز در سالن تئاتر دالبی در مرکز تئاتر هالیوود و هایلند لس‌آنجلس برگزار خواهد شد.

آن‌چه در ادامه خواهید خواند نگاهی به مهم‌ترین نکات و حواشی این جایزه بزرگ پردهیی در نودمین دوره آن است.

مارتین مک‌دونا؛ بدشانس

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان

این هم از آن اتفاقات عجیبی است که تنها در اسکار می‌افتد. «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری» فیلم تازه مارتین مک دونا آن‌قدر مورد‌توجه واقع شده که فرانسیس مک دورماند در شاخه بهترین بازیگر خانم، سم راکول و وودی هارلسون در شاخه بهترین بازیگر نقش مکمل آقا و فیلم در پنج رشته دیگر ازجمله بهترین فیلم نامزد شود، اما نکته مهم نامزد نشدن مک دونا در بخش بهترین کارگردانی است.

«شکل آب»؛‌ 13 نامزدی

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان

بیشترین نامزدی در نودمین دوره اسکار متعلق به فیلم «شکل آب» ساخته گیرمو دل تورو است. شکل آب دهمین فیلمی است که در تاریخ این مراسم در 13 شاخه بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر خانم، تدوین، بازیگر نقش مکمل خانم، فیلمنامه اورجینال، موسیقی متن، طراحی لباس، میکس صدا، تدوین صدا، فیلمبرداری و بازیگر نقش مکمل آقا نامزد کسب جایزه شده است.

تیموتی شالامی؛ یکی از جوان‌ترین‌ها

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان

75 سال است که کسی جوان‌تر از تیموتی شالامی با 22 سال در شاخه بازیگری نامزد اسکار نشده است. او به خاطر فیلم «مرا به نامت صدا کن» نامزد شده است.

جیمز فرانکو؛کنار‌گذاشته‌شده

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان

واکنش‌ها به فیلم «اکتر فاجعه» به‌اندازه‌ای مثبت بود که جایزه بهترین بازیگر آقا فیلم کمدی را در گلدن‌گلوب برای جیمز فرانکو کارگردان و بازیگر این فیلم به بار آورد. دقیقا بعد از این اتفاق بود که اتهام رسوایی دامن‌گیر فرانکو هم شد و به‌نظر می‌رسد نبودن اسم او در هیچ بخشی به واکنش آکادمی به رسوایی اخلاقی بی‌ربط نباشد.

کریستوفر پلامر؛‌ دهن‌کجی به کوین اسپیسی

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان

پیرترین بازیگر تاریخ جوایز اسکار که با 88 سال در شاخه بهترین بازیگر نقش مکمل آقا برای فیلم «همه پول‌های دنیا» نامزد شده است. نکته مهم درباره این انتخاب آن است که پلامر در فیلم رایدلی اسکات ظرف 9 روز جایگزین کوین اسپیسی شد که به‌خاطر رسوایی اخلاقی حضورش در فیلم تحمل نشد. حالا اسکار مانند گلدن‌گلوب با این انتخاب دهن‌کجی به اسپیسی را نشان می‌دهد.

پل تامس اندرسن، استیون اسپیلبرگ و کریستوفر نولان؛ خوب، بد، زشت

 

خوش‌اقبالان و بداقبالان

سه کارگردان معروف کمتر مورد‌توجه واقع‌شده فصل جوایز امسال در اسکار وضعیت عجیبی دارند. پل تامس اندرسن با فیلم «رشته خیال» در 6 رشته نامزد شده است. اسکار برای اندرسن سنگ‌تمام گذاشته، در‌حالی‌که به استیون اسپیلبرگ و فیلم «پست» اعتنایی نکرده است. «پست» فقط در دو بخش بهترین بازیگر خانم و بهترین فیلم نامزد است. داستان برای کریستوفر نولان و «دانکرک» اندکی پیچیده‌تر است. این فیلم با آن‌که در هشت رشته نامزد شده، اما 6 مورد آن در بخش‌های فنی است. البته اسکار، نولان و فیلمش را در بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نیز قرار داده است.

مریل استریپ؛‌ ارتقای رکوردهای شخصی

 

خوش‌اقبالان و بداقبالان 

استریپ رکورددار بیشترین تعداد نامزدی اسکار در شاخه بازیگری است. او برای بیست‌ویکمین‌بار نامزد بهترین بازیگر خانم در اسکار شده و تاکنون سه جایزه اسکار را برده است. این بازیگر پیش از این رکورددار بیشترین نامزدی بوده و با بازی در فیلم «پست» رکورد خود را ارتقا داد.

جردن پیل؛ سیاه‌پوست خوش اقبال

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان

درحالی که اکادمی اسکار چند سال پیش هیچ سیاه‌پوستی را لایق دریافت جایزه ندانست و اعتراضات زیادی را به بار آورد، امسال فیلم «برو بیرون» اولین فیلم جردن پیل بسیار مورد‌توجه واقع شده است. پیل اولین پردهگر سیاه‌پوست تاریخ جوایز اسکار است که در یک‌سال و به‌طور همزمان نامزد بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اورجینال و بهترین فیلم می‌شود.راشل موریسون؛‌ اولین فیلمبردار خانم

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان

اولین فیلمبردار خانمی است که در طول تاریخ ۹۰ ساله برای فیلم «مادباوند» اسکار نامزد شاخه بهترین فیلمبرداری شده است.گرتا گرویگ؛ در میان خانمان تاریخ‌ساز

 

 خوش‌اقبالان و بداقبالان


پنجمین خانمی که توانسته‌ تاکنون در شاخه بهترین کارگردانی جوایز پردهیی اسکار نامزد شود. چهارمین خانمی که در دو شاخه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اورجینال نامزد شده است. سیزدهمین کارگردان خانم است که فیلمش در شاخه بهترین فیلم اسکار نامزد شده است. چهارمین فیلم تاریخ با کارگردان خانم که همزمان در شاخه بهترین فیلم و فیلمنامه نامزد می‌شود.