پیرس براخانمان؛ جیمز باند ایرلندی

پیرس براخانمان؛ جیمز باند ایرلندی


وب وب فیلم نت نیوز - یاسین محمدی: پیرس براخانمان که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ در چهار فیلم از مجموعه‌ی «جیمز باند» بازی کرد، در شهر تاریخی و کوچک دراهیدا در جمهوری ایرلند به‌دنیا آمد. پدرش نجار بود و زمانی که هنوز پیرس نوزاد بود، پدرش او و مادرش را ترک کرد و ناپدید شد. چهارساله بود که مادرش به لندن رفت تا به‌عنوان پرستار کار کند و سالی یک یا دو بار به ایرلند بازمی‌گشت تا پیرس را که با پدربزرگ و مادربزرگش خانمدگی می‌کرد ببیند. بعد از مرگ پدربزرگ و مادربزرگ، مدتی نزد خاله و بعد نزد دایی‌اش خانمدگی کرد تا درنهایت به یک پانسیون سپرده شد.

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

پیرس در یازده‌سالگی ایرلند را ترک کرد و به روستایی در اسکاتلند رفت تا با مادرش که دوباره ازدواج کرده بود خانمدگی کند. وقتی ناپدری‌اش او را به پرده برد تا فیلم «پنجه‌طلایی» (۱۹۶۴) از مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» را ببیند هرگز گمان نمی‌کرد کودک ۱۱ساله‌ای که همراه اوست تا ۳۰ سال دیگر خودش بازیگر نقش «جیمز باند» خواهد شد.

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

او در ۱۶ سالگی در یک سیرک استخدام شد و سه سال در آنجا کار کرد. بعد از آن سه سال در مدرسه‌ی مرکز هنرهای نمایشی لندن تمرین بازیگری کرد. بعد از فارغ‌التحصیلی خودش را به تئاتر سلطنتی یورک رساند و شش ماه بعد از نخستین بازی‌اش در صحنه‌ی تئاتر، از سوی تنسی ویلیامز برای بازی در اجرای بریتانیایی نمایش جدیدش «علامت باتری شیطان سرخ» انتخاب شد که بازی‌اش در این نمایش سروصدای زیادی در لندن به‌پا کرد.

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

براخانمان دهه‌ی ۱۹۸۰ را با بازی در نقش کوتاه پردهیی و تلویزیونی آغاز کرد. بازی‌اش در یک مینی‌سریال امریکایی به‌نام «غارهای امریکا» (۱۹۸۱) او را به ستاره‌ای تلویزیونی بدل کرد. سال بعد در یک مینی‌سریال به‌نام «نانسی استور» برای تلویزیون بی‌بی‌سی بازی کرد که او را به نامزدی گلدن‌گلوب رساند. در پی این موفقیت به امریکا مهاجرت کرد و در کالیفرنیای جنوبی ساکن شد تا در نقش اصلی سریال کارآگاهی «رمینگتن استیل» (۱۹۸۲-۱۹۸۷) بازی کند. با پایان این سریال فعالیتش را در پرده دوچندان کرد و تا سال ۱۹۹۴ در ۹ فیلم پردهیی بازی کرد که عمدتاً فیلم‌های متوسطی بودند که در ژانرهای اکشن، هیجان‌انگیز، ماجراجویانه، وحشت و جنایی ساخته شده بودند.

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

پس از یک دوره‌ی شش‌ساله توقف در ساختن فیلم‌های «جیمز باند» به‌دلیل اختلافات حقوقی، ساخانمدگان این مجموعه با پیرس براخانمان یک قرارداد برای بازی در سه فیلم امضا کردند که در صورت موفقیت قابل افزایش به فیلم چهارم هم بود و این‌گونه براخانمان در مهم‌ترین موقعیت حرفه‌ای‌اش قرار گرفت.

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

چهار فیلم برتر او را که شامل سه فیلم جیمز باندی است با هم مرور می‌کنیم:

ماما میا (Mamma Mia) (۲۰۰۸)

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

فیلم موزیکال و کمدی‌رمانتیکی که براساس نمایش موزیکالی به همین نام ساخته شد و مبتنی بر آهنگ‌های ABBA گروه موفق موسیقی پاپ است. مریل استریپ در نقش مادری به‌نام «دونا شریدان» بازی می‌کند و پیرس براخانمان، کالین فرث و استلان اسکارشگورد، نقش‌های مقابل او را بازی می‌کنند. فیلم با وجود نقدهای متناقض از سوی منتقدان با استقبال تماشاگران مواجه شد و در مقابل بودجه‌ی ۵۲میلیون دلاری که برای ساخت آن هزینه شده بود توانست بیش از ۶۱۵ میلیون دلار فروش داشته باشد. جالب اینجاست که وقتی پیرس براخانمان برای بازی در این فیلم قرارداد می‌بست هیچ‌چیزی راجع‌به آن نمی‌دانست و فقط به او گفته بودند که این فیلم قرار است در یونان فیلم‌برداری شود و مریل استریپ در آن بازی می‌کند. او هم گفته بود پای هر قراردادی را که در آن پای مریل استریپ وسط باشد، امضا می‌کند.


گُلدن‌آی (GoldenEye) (۱۹۹۵)

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

در نخستین فیلم پیرس براخانمان در نقش «جیمز باند» مأمور مخفی MI۶ که در ژانر اکشن، ماجراجویانه و هیجان‌انگیز است، جیمز باند با تنها بازمانده‌ی یک مرکز تحقیقاتی نابودشده‌ی روسی همکاری می‌کند تا از سرقت یک اسلحه‌ی هسته‌ای فضایی توسط مأموری که پیش‌تر تصور می‌شد آقاه است، جلوگیری کند. این فیلم هفدهمین فیلم از مجموعه فیلم‌های «جیمز باند» محسوب می‌شود. در این فیلم جودی دنچ در نقش «ام» بازی کرد تا نخستین خانمی باشد که در این مجموعه فیلم‌ها این نقش را بر عهده می‌گیرد. فیلم ۳۵۰میلیون دلار فروش داشت، نقدهای مثبتی گرفت و در دو رشته‌ی فنی نامزد بفتا شد. پیش از انتخاب براخانمان برای نقش «جیمز باند»، مل گیبسون، هیو گرانت و لیام نیسون در نظر گرفته شده بودند.


فردا هرگز نمی‌میرد (Tomorrow Never Dies) (۱۹۹۷)

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

هجدهمین فیلم از مجموعه‌ی «جیمز باند» و دومین حضور براخانمان در این نقش، یک غول رسانه‌ای را هدف قرار داده که در پی افروختن شعله‌های جنگ جهانی سوم با شروع جنگ بین بریتانیا و چین است و جیمز باند مأمور می‌شود تا او را متوقف کند. هم‌زمانی اکران این فیلم با «تایتانیک» باعث شد تنها فیلم جیمز باندی براخانمان باشد که در هفته‌ی اول اکران پرفروش‌ترین فیلم جدل نشود و بعد از «تایتانیک» (پرفروش‌ترین فیلم تاریخ پرده در آن زمان) در رتبه‌ی دوم ایستاد. این فیلم نهایتاً با ۳۵۵میلیون دلار فروش جهانی به کار خود پایان داد، ضمن این‌که توانست نامزد بهترین ترانه‌ی گلدن‌گلوب هم بشود.


دنیا کافی نیست (The World Is Not Enough) (۱۹۹۹)

16 می: تولد جیمز باند ایرلندی

در سومین بازی پیرس براخانمان در نقش «جیمز باند» و نوزدهمین فیلم این مجموعه، وقتی «باند» از دختر یک غول نفتی در برابر تروریستی که یک بار پیش‌تر او را ربوده محافظت می‌کند، از یک نقشه‌ی اتمی پرده برمی‌دارد. این فیلم ۳۶۲میلیون دلار فروش کرد. براخانمان بعد از این فیلم هم در یک فیلم جیمز باندی دیگر با نام «روزی دیگر بمیر» (۲۰۰۲) بازی کرد و البته اشتیاقش را از ادامه‌ی حضور در این فیلم‌ها مخفی نکرد و گفت دوست دارد مثل شان کانری در شش فیلم جیمز باندی بازی کند، اما در زمان اکران «روزی دیگر بمیر» با خود اندیشید دارد پنجاه‌ساله می‌شود و ممکن است سرنوشت تلخی مثل فیلم‌های آخر راجر مور پیدا کند. پس از ادامه‌ی این نقش کنار کشید تا دنیل کریگ ششمین جیمز باند تاریخ پرده شود.