‏بهترین انیمیشن‌های کوتاه تاریخ (۱۶)

‏بهترین انیمیشن‌های کوتاه تاریخ (۱۶)


لویترا - احسان درخشنده:

شناسنامه‌ی اثر

نام انگلیسی: Gopher Broke
کشور تولیدکننده:‌ آمریکا
شرکت تولیدکننده: بلر استودیو (Blur Studio)
کارگردان: جف فاولر (Jeff Fowler)
سال تولید: 2004 میلادی
مدت زمان: 4 دقیقه
ژانر: کمدی

خلاصه داستان

انیمیشن کوتاه «شکست موش صحرایی» درباره‌ی یک موش صحرایی گرسنه است که سعی دارد با بهره‌گیری از ترفندهای مخصوص خود غذایی به دست بیاورد. او هر بار تا مرز موفقیت پیش می‌رود ولی همواره در گام آخر به طریقی شکست می‌خورد و ناکام می‌ماند.

جوایز و افتخارات شاخص

- نامزد کسب جایزه‌ از «مراسم اسکار» (Academy Awards) در بخش «بهترین انیمیشن کوتاه» / سال 2005 میلادی
- نامزد کسب جایزه از «جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های انیمیشنی اَنِسی» (Annecy International Animated Film Festival) / سال 2005 میلادی
- برنده‌ی جایزه از «جشنواره‌ی بین‌المللی انیمیشن اُتاوا» (Ottawa International Animation Festival) در بخش «بهترین فیلم کوتاه ساخته شده برای کودکان» / سال 2005 میلادی

درباره‌ی اثر

یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سوژه‌های مورد استفاده در آثار انیمیشنی، به تصویر کشیدن شخصیت‌های ناکام، بدشانس و همواره باخانمده است. اگر کمی در آثار انیمیشنی دقیق شویم، به سهولت درمی‌یابیم که در بسیاری از انیمیشن‌ها و کارتون‌های مشهور با این شخصیت‌های نگون‌بخت به کَرّات مواجه شده‌ایم؛ از شخصیت «تام» در سری آثار «تام و جری» گرفته تا «گرگ بدشانس» (Wile E. Coyote) در مجموعه‌ی کارتونی «میگ میگ» (The Road Runner).

در انیمیشن کوتاه «شکست موش صحرایی» نیز، کارگردانی به نام «جف فاولر»، یک بار دیگر سراغ خلق و تصویر یک شخصیتِ ناکام رفته است؛ او برای این منظور یک موش بدشانس را به تصویر کشیده که برای دستیابی به غذا از ترفندی ویژه بهره می‌برد؛ با این که ترفند موش، لااقل در ظاهر، کاربردی و موفق است، ولی هر بار جز شکست چیزی عاید این پستاندار کوچک نمی‌شود.

شخصیت اصلی انیمیشن ساخته شده توسط جف فاولر، در واقع نوعی جونده‌ی بومی قاره‌ی آمریکاست که به «گوفِر» (Gopher) یا «موش نَقَب‌خانم» معروف است. این جانور ظاهری شبیه به موش‌های صحراییِ معمولی دارد و در زیرِ زمین خانمدگی می‌کند.

انیمیشن کوتاه «شکست موش صحرایی» در زمان انتشار خود (سال 2004 میلادی) با استقبال خوب منتقدان و مخاطبان مواجه شد. این اثر از لحاظ گرافیکی محصولی کاملاً قابل دفاع و باکیفیت بود و از لحاظ محتوایی نیز به خوبی تماشاچیان را با خود همراه می‌ساخت. همین عوامل سبب شد تا «شکست موش صحرایی» در جشنواره‌های بین‌المللیِ مختلف حضور یابد و حتی در بین نامزدهای کسب جایزه‌ی اسکار در بخش «بهترین انیمیشن کوتاه» قرار گیرد.

درونمایه‌ی اصلیِ اثری که در این بخش به شما ارائه گشته، طنز و کمدی است. علاوه بر ظاهر بامزه‌ی شخصیت اصلیِ داستان، اتفاقات و وقایعی که برای او پیش‌ ‌می‌آیند نیز بانمک و خنده‌دار هستند. هر چه در داستان پیش می‌رویم بدشانسی‌های موش صحرایی بیشتر می‌شود؛ ساخانمدگانِ اثر با استفاده از همین ترفند نسبتاً‌ ساده و ابتدایی، در خلق لحظات کُمیک و شادی‌آفرین موفق عمل کرده‌ و اثری را پدید آورده‌اند که در مدت زمان کوتاه خود (4 دقیقه)، با فراز و نشیب‌های داستانی، بیننده را تا پایان مجذوب نگه می‌دارد.

در پایان، امیدواریم که شما هم از تماشای این اثر مفرح لذت ببرید.

    در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید

انیمیشن کوتاه «شکست موش صحرایی»